Botezul copiilor are vreo însemnătate?

Reconsiderarea apartenenței deschise la biserică

Autor: Joe Rigney

Sunt un baptist – un baptist foarte fericit – dar nu trebuie să scrieți cu majusculă litera b pentru mine. În primul rând, sunt un creștin, identificându-mă în primul rând cu Christos și doar în al doilea rând cu dragii mei frați și surori din biserica baptistă.

Noi, baptiștii, întâlnim uneori o tensiune creată de convingerile noastre baptiste: Cum ne orientăm noi, ca baptiști, către cei ale căror credințe și practici baptismale diferă de ale noastre? În special, cum ne raportăm la persoanele și bisericile paedobaptiste?

Pedobaptismul (de la rădăcina grecească paedo pentru “copil”) este practica botezului copiilor credincioșilor în copilărie, în anticiparea mărturisirii lor de credință în Christos. În loc să boteze după ce cineva mărturisește credința, așa cum fac credobaptiștii (credo pentru “credință”), pedobaptiștii consideră botezul ca fiind echivalentul în Noul Testament al circumciziei din Vechiul Testament.

Acum, noi, baptiștii, credem că paedobaptiștii greșesc în teologia și practica lor baptismală. Credem că au înțeles greșit.

În același timp, nu credem că înțelegerea și aplicarea corectă a botezului este esențială pentru ca cineva să fie un creștin adevărat.

Îi considerăm pe paedobaptiștii sinceri și iubitori de Christos ca fiind frații și surorile noastre și dorim să păstrăm mărturisirea noastră comună de credință în Dumnezeul Trinitar și în mântuirea noastră în Isus Christos.

Două impulsuri

Acest lucru creează o tensiune între două impulsuri.

În primul rând, există impulsul baptist – vrem să învățăm și să practicăm în conformitate cu convingerile noastre credobaptiste.

Noi credem că botezul este un semn vizibil al unor realități invizibile. Botezul este public și obiectiv, ca o ceremonie de nuntă. Și, la fel ca o ceremonie de nuntă, în botez, Dumnezeu ne face promisiuni, noi primim aceste promisiuni prin credință și, de asemenea, Îi facem promisiuni. Dumnezeu promite să ne ierte păcatele și să ne transforme viețile, iar noi promitem să ne încredem în Isus și să îl urmăm ca Domn, Mântuitor și comoară de cel mai mare preț. La botez, noi ne identificăm public cu Christos, iar El se identifică public cu noi. Noi spunem: “Tu ești Dumnezeul nostru”, iar Dumnezeu spune: “Voi sunteți poporul Meu”.

Și, în calitate de credobaptiști, credem că doar cei care au făcut o mărturisire de credință credibilă ar trebui să fie botezați.

Pe de altă parte, există ceea ce am putea numi impulsul catolicității. Cuvântul catolic aici nu se referă la Biserica Romano-Catolică, ci înseamnă universal.

Aceasta este recunoașterea faptului că poporul lui Dumnezeu, Biserica lui Christos, este mai mare decât biserica noastră locală, mai mare decât denominația noastră, mai mare decât tribul nostru teologic. Așa cum spune Crezul Apostolilor, “Noi credem în comuniunea sfinților”. În calitate de sfinți mărturisitori, căutăm să menținem o părtășie sfântă și o comuniune în închinarea lui Dumnezeu cu alți creștini. O astfel de comuniune ar trebui să se extindă la toți cei care, în orice loc, invocă numele Domnului Isus. Astfel, creștinii ar trebui să aibă un instinct sfânt de a-i recunoaște și de a-i primi pe toți creștinii autentici ca sfinți vizibili în Domnul, în ciuda diferitelor dezacorduri pe care le putem avea cu ei în chestiuni de importanță secundară sau terțiară.

Aceste două impulsuri creează o tensiune în modul în care privim botezurile din tradițiile paedobaptiste. Sunt astfel de botezuri valide? Sau nu sunt deloc botezuri? Îi putem primi pe cei botezați ca prunci în calitate de membri ai bisericii? Îi putem primi la Masa Domnului?

Diferite aspecte ale Bisericii

Să începem cu biserica și cu guvernarea ei. Teologii consideră adesea biserica sub diferite aspecte.

Pe de o parte, Biserica, universală și invizibilă, este compusă din toți cei care, în orice timp și loc, sunt aleși în Christos și uniți cu El prin credință, prin Duhul Sfânt, într-un singur trup. Biserica universală și vizibilă este compusă din toți cei care sunt botezați în numele Trinitar și care nu subminează această calitate prin erezii sau prin trăiri nepotrivite.

Pe de altă parte, Biserica, vizibilă și locală, este compusă din toți cei dintr-o anumită zonă care sunt de acord să se adune pentru a auzi proclamarea Cuvântului lui Dumnezeu, care se angajează în închinare corporativă, practică rânduiala botezului și a Cinei Domnului, se edifică reciproc în credință prin multiplele slujbe ale iubirii, se trag reciproc la răspundere în ascultarea credinței prin disciplina biblică și se angajează în evanghelizarea locală și mondială.

Multe aspecte ale guvernării bisericii locale sunt chestiuni de prudență informată biblic. Astfel de chestiuni trebuie să fie ordonate de lumina naturii, așa cum este luminată de principiile generale ale Cuvântului lui Dumnezeu. Prudența ne permite să luăm aceste principii generale, derivate din revelația generală și specială, și să le aplicăm cu înțelepciune în contexte concrete.

Două domenii ale guvernării bisericii care trebuie să fie ordonate prin prudență biblică sunt, în primul rând, cerințele și așteptările privind calitatea de membru al bisericii locale și, în al doilea rând, cerințele și așteptările privind conducerea bisericii locale.

Apartenența la biserica locală este o deducție din pasajele biblice care presupun un corp identificabil de credincioși (astfel încât indivizii să poată exercita și să fie supuși disciplinei bisericești), precum și responsabilitatea pastorilor-învățători de a supraveghea un anumit popor.

Scripturile ne învață, atât prin precepte, cât și prin exemple, că cerințele pentru conducerea bisericii sunt mai înalte decât cerințele pentru calitatea de membru al bisericii. În conformitate cu această așteptare, este prudent să ne așteptăm la un grad mai mare de cunoștințe teologice și claritate din partea liderilor decât din partea membrilor.

Astfel, pare prudent ca apartenența la biserica locală să fie extinsă la toți cei care mărturisesc credința în Christos și care înțeleg adevărurile fundamentale ale Evangheliei. De asemenea, pare prudent ca cei ce conduc biserica locală să fie limitați la cei care sunt capabili să-i învețe toate poruncile lui Dumnezeu. De exemplu, în propria mea biserică, în timp ce membrilor nu li se cere să fie reformați în soteriologia lor sau complementari în antropologia lor pentru a se alătura, liderilor li se cere să aibă aceste convingeri pentru a putea preda și guverna.

Botezul și apartenența la biserică

Cum rămâne atunci botezul? După cum spune Mărturisirea de credință a Desiring God,

Botezul este o rânduială a Domnului prin care cei care s-au pocăit și au ajuns la credință (Fapte 2:38; Coloseni 2:12) își exprimă unirea cu Christos (1 Corinteni 12:3) în moartea și învierea Sa (Romani 6:3-4), prin scufundarea (Fapte 8:36-39; Romani 6:4) în apă în numele Tatălui și al Fiului și al Sfântului Duh (Matei 28:19). Este un semn al apartenenței la noul popor al lui Dumnezeu (Marcu 1:4-5; Romani 2:28-29; Galateni 3:7), adevăratul Israel, și o emblemă a înmormântării și a curățirii (Evrei 10:22), însemnând moartea vechii vieți de necredință și purificarea de mizeria păcatului. (12.3).

Botezul marchează intrarea în biserica universală și vizibilă și este o condiție prealabilă pentru a deveni membru al bisericii vizibile, locale. Exprimarea în acest mod explică de ce nu sunt rebotezați creștinii de fiecare dată când se alătură unei noi congregații locale. Ca un pașaport, botezul lor unic este recunoscut de toate congregațiile ulterioare ca îndeplinind această cerință pentru a fi membru.

Această definiție a botezului include patru elemente:

  • apa;
  • numele Trinitar;
  • imersiunea;
  • după pocăința și credința în Christos.

În esență, toți creștinii consideră primele două elemente ca fiind esențiale pentru ca un botez să fie valid. Mulți baptiști îl consideră pe al treilea element ca fiind important, dar nu esențial. Cu alte cuvinte, multe biserici baptiste acceptă botezurile prin stropire și turnare ale credincioșilor care se declară credincioși drept botezuri “valide, dar necorespunzătoare” sau “adevărate, dar neregulate”. Întrebarea se referă la cel de-al patrulea element. Este administrarea botezului după pocăință și credință un element esențial al unui botez?

Unii baptiști spun că da. Acești baptiști (din câte știu eu, majoritatea baptiștilor actuali din America) neagă faptul că paedobaptismele sunt botezuri. Pentru că ei cred că botezul ar trebui să fie aplicat doar credincioșilor mărturisitori, cei care au fost stropiți cu apă în copilărie nu au fost botezați. În același timp, aproape toți cred, de asemenea, că există creștini autentici care au o teologie baptismală greșită și o practică greșită.

Cu toate acestea, această poziție creează o serie de confuzii și inconsecvențe. De exemplu, această poziție trimite mesaje contradictorii celor care nu sunt baptiști. Ea spune: “Te considerăm un credincios, dar nu te putem primi ca membru al bisericii noastre și nici nu te putem primi la Masa Domnului fără ca tu să fii (re)botezat ca credincios. Eroarea ta în botez este atât de semnificativă încât îți interzice să fii membru, chiar dacă nu ne împiedică să fim “împreună pentru Evanghelie” “.

Mai mult, din moment ce o administrare corectă a rânduielilor este un semn necesar al unei biserici adevărate, o astfel de poziție pare să nege faptul că bisericile paedobaptiste sunt biserici, din moment ce nu reușesc să-și boteze membrii corespunzător. Și pentru că nu reușesc să își boteze membrii, s-ar părea că sunt, de asemenea, incapabili să mănânce Cina Domnului, deoarece masa în familie necesită existența unei familii corespunzătoare.

În schimb, eu aș susține că, în timp ce apa și numele Trinitar sunt esențiale pentru botez, celelalte două elemente sunt importante pentru administrarea corectă a botezului, dar nu sunt esențiale pentru validitatea botezului.

Cu alte cuvinte, modalitatea corectă de botez este imersiunea, iar momentul potrivit pentru botez este după ce cineva a crezut.

Cu toate acestea, cineva poate greși cu privire la aceste elemente și totuși să administreze și să primească un botez valid.

Astfel, botezurile aplicate pruncilor pot fi considerate botezuri valide, dar improprii. Folosirea apei în numele Triunic (sau Numele lui Isus, Fapte 2:38; 10:48; 19:5) pentru a marca intrarea în biserica vizibilă stabilește botezul ca fiind valid. Stropirea sau turnarea apei (mai degrabă decât scufundarea), precum și aplicarea apei asupra copiilor, face ca botezurile să fie considerate improprii.

Rezultatul este că suntem capabili să onorăm în mod corespunzător atât impulsul baptist, cât și impulsul catolicității. În calitate de baptiști, liderii bisericii învață semnificația biblică a botezului și practică administrarea corectă a botezului.

În același timp, suntem capabili să considerăm bisericile paedobaptiste care îmbrățișează adevărurile fundamentale ale Evangheliei ca fiind biserici autentice, în ciuda erorii lor cu privire la botez. Într-adevăr, recunoașterea botezurilor lor ca fiind valide este unul dintre modurile fundamentale prin care le recunoaștem ca biserici adevărate.

Ghidați de o prudență informată biblic, atunci, am putea considera toate botezurile valide – inclusiv cele care sunt incorecte în ceea ce privește modul și momentul – ca fiind condiții prealabile suficiente pentru a deveni membru al bisericii, cu condiția să existe o mărturisire de credință credibilă.

Mai mult, am putea considera astfel de botezuri suficiente ca și condiții prealabile pentru participarea la Cina Domnului, cu condiția ca Masa să fie păstrată ca fiind doar pentru cei care se încred doar în Isus pentru iertarea păcatelor.

Joe Rigney (@joe_rigney) este președinte al Bethlehem College & Seminary și profesor pentru desiringGod.org. Este soț, tată a trei copii și pastor la Cities Church. Cea mai recentă carte a sa este More Than a Battle: How to Experience Victory, Freedom, and Healing from Lust.

Sursa originală: Do Infant Baptism Count? https://www.desiringgod.org/articles/do-infant-baptisms-count?utm_campaign=Weekly+Email&utm_medium=email&_hsmi=220289574&_hsenc=p2ANqtz–I7WfUFKigpvd92L5F1x7mN9MQAk-WdDG5Q7eRM8QsJwcpaZaHN8D7IcsHmOEn7ApLMDjMdtiok847BQZLyL5XBuDAmHSZwwi5k7__9TxUl5SB2pU&utm_content=220289574&utm_source=hs_email

Tradus cu permisiune – Translated with permission

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: